دات نت نیوک


رتبه بندی این مطلب:
4.6
12459 بازديد

ماهی شیر

ماهی شیر

مشخصات ریخت شناسی و اکولوژیک ماهی شیر یا شیر ماهی

ماهی شیر یا شیر ماهی که به زبان انگلیسی King fish یا Narrow-barred spanish mackerel نامیده می شود از راسته تن ماهیان است. در حدود 50 گونه ماهی ماكرل و تن وجود دارد که حدود 10 درصد كل صيد ماهيان دريايي جهان را از نظر وزني به خود اختصاص مي دهند. ماهيان تن و ماكرل در آب های سطحی درياهاي مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری، در رأس ماهيان گوشتخوار قرار دارند. از اختصاصات خانواده تن ماهيان سازگاري براي شناي سريع و مداوم، بدن دوكي شكل، مقطع بدنی گرد تا بيضي، فلس هاي گرد و كوچك، شکاف باله پشتی، داشتن بالچه هاي كوچك در پشت باله شكمي و باله پشتي، كيل استخواني در ساقه دمي، ساقه دمي باريك، باله دمي هلالي شكل، تاندون هاي قرمز و سفيد و مبدل هاي حرارتي در قسمت عميق عضلات است.

بدن ماهی شیر نیز مانند سایر تن ماهیان کشیده و نسبتاً فشرده است. در بررسی های ریخت شناسی ماهی شیر، نرها کاملاً شبیه ماده ها هستند. شکل بدن ماهی شیر دوکی شکل و در برش عرضی بیضوی است. ماهی شیر فاقد کیسه شنا است. روی تنه ماهی شیر، یکسری خطوط عمودی که اندکی مواجدار است وجود دارد که تعدادی از این خطوط تا نقاط موجود بر روی بالا تنه ی ماهی کشیده شده است. رنگ ماهی شیر خاکستری نقره ای با خطوط عمودی به رنگ خاکستری تیره در طرفین است. ماهی شیر می تواند به طول معادل 230 سانتیمتر و وزنی معادل 59 کیلوگرم برسد.

ماهی شیر

پراکنش ماهی شیر   

پراكنش ماهی شیر جهاني بوده و در سراسر آب هاي مناطق ساحلي گرمسيري هند-آرام، درياي سرخ، شرق آفريقا، درياي عربي، خليج فارس، سواحل هند، جنوب شرق آسيا، شمال چين، ژاپن و استراليا گسترش دارد. همچنين از طريق كانال سوئز به شرق درياي مديترانه نیز مهاجرت می کند. ماهی شیر از نظر اكولوژيكي از حاشيه فلات قاره تا آب هاي ساحلي كم عمق و معمولاً در عمق هاي 70-10 متري ديده مي شود. دارای مهاجرت های طولانی ساحلی بوده اما به نظر می رسد در برخی نقاط، جمعیت های ساکن به صورت گله های کوچک وجود داشته باشد.

در تمامی مناطق جغرافیایی که ماهی شیر پراکنش دارد، جزو ماهیان مهم در صید تجاری، سنتی و تفریحی می باشد. ماهی شیر دارای تخم ریزی فصلی می باشد که دوره تخم ریزی آن وابسته به درجه حرارت آب است. در ابتدای فصل بهار گله های ماهی شیر از شرق دریای عربی و اقیانوس هند برای تخم ریزی به سمت خلیج فارس حرکت می کنند. تخم ریزی این گله ها در دریای عمان طی ماه های اردیبهشت و خرداد و در خلیج فارس، طی ماه های خرداد و تیر گزارش شده است.

ماهیان پس از پایان فعالیت های تولید مثلی به هنگام برگشت در اواخر تابستان، حدود سه ماه را در سواحل کشور عمان می گذرانند. مدت این اقامت بستگی به تراکم ساردین ماهیان و درجه حرارت آب دارد. به دنبال اوج تخم ریزی تابستانه، گروه های همزاد احیاء کننده جدید از سواحل دریای عمان به طرف جنوب دریای عربی حرکت می کنند.

رژیم غذایی ماهی شیر بطور عمده شامل ماهیان کوچک مانند آنچوی، شگ ماهیان و ماهیان خانواده کارانجیده می باشد هر چند اسکوئید و میگو را نیز مصرف می کنند. ماهی شیر معمولاً به تنهایی به شکار می پردازد. برخلاف ماهی قباد که فقط گونه های خاصی را به عنوان غذا مصرف می کند، ماهی شیر طیف وسیعی از گونه های ماهی پلاژیک را مصرف می کند.

صید ماهی شیر 

صید ماهی شیر در جهان از سال 1950 تاکنون روند افزایشی داشته است بطوری که میزان صید آن از 7476 تن در سال 1950 به 227860 تن در سال 2007 رسیده است. براي درك بهتر و صحيح تر از ميزان صيد ماهيان تخليه شده در بنادر استان بوشهر و خوزستان، پي بردن به وضعيت صيد ماهی شیر در کشور، میزان صید ماهی شیر که از مركز آمار و اقتصاد شيلات ایران كسب شده است نشان می دهد که بیشترین میزان صید این ماهی در سال های اخیر در استان بوشهر مربوط به سال 1381 با مجموع 4278 تن می باشد.

همچنین بیشترین میانگین صید این ماهی در آن سال ها در استان های جنوبی مربوط به استان بوشهر با میزان 3/2636 تن می باشد. شناورهایي كه به صيد شیر ماهي در استان بوشهر و خوزستان مي پردازند شامل قايق و لنج با اندازه و ظرفيت هاي متفاوت صيد مي باشند. شير ماهي بوسيله انواع مختلفي از ادوات صيد مانند تورها، قفس ها، ترال هاي ميانه، قلاب هاي خزنده و رشته قلاب ها در آب هاي ساحلي صيد مي شوند.

در بين همه ادوات صيد، تور گوشگير بيشترين سهم را در صيد شير ماهيان در اکثر كشورها دارد. ابزار صید غالب مورد استفاده برای صید شیرماهی در جنوب کشور، گوشگیر سطح می باشد. البته قلاب های خزنده و رشته قلاب ها نیز از ادوات رایج جهت صید این ماهی در استان بوشهر می باشند. این گونه همچنین در مراحل نوجوانی بصورت صید ضمنی بوسیله تورهای ترال میگو صید می شود.

انواع روش پخت ماهی شیر 

اگر به دنبال خرید ماهی جنوب هستید این بخش را به خوبی مطالعه نمایید. تیغ و تعداد فلس های ماهی شیر بسیار کم است. به همین دلیل ماهی شیر از ماهیان بسیار محبوب و پرطرفدار کشور برای پخت و پز می باشد. ماهی شیر دارای طعمی بسیار خوشمزه و گوشتی صورتی است. ماهی شیر مناسب جهت سرخ کردن، قلیه ماهی، مجبوس ماهی، ودام، سبزی پلو با ماهی، ماهی کبابی و تهیه کنسرو ماهی است.

ماهی شیر در دوران بارداری

به طور کلی زنان باردار یا خانم هایی که برنامه ایی برای بارداری دارند و یا حتی خانم هایی که از شیر مادر به نوزاد می دهند، بایستی دقت نمایند که از مصرف ماهیانی که دارای میزان بالایی جیوه هستند خوداری نمایند. اندازه گیری مصرف جیوه کار آسانی نیست و نیاز به آنالیزهای تخصصی آزمایشگاهی دارد. بنابراین به این خانم ها توصیه می شود در دوران قبل از بارداری، بارداری و دوران شیر دهی از مصرف کوسه، اره ماهی، نیزه ماهی و تن ماهیان خوداری نمایند. خانم های باردار نبایستی بیش از 340 گرم ماهی در هفته مصرف نمایند. همچنین در خانم ها در دوران بارداری از مصرف ماهیان و سایر آبزیان خام مانند غذای سوشی بایستی پرهیز نمایند.

ماهی شیر تقلبی 

متاسفانه ماهی شیر به دلیل محبوبیت بالایی که دارد، به صورت تقلبی و غیر اصیل بفروش می رسد. به اسم ماهی شیر ماهیان زیادی به فروش می رسانند که حتی شباهت ظاهری هم به ماهی شیر ندارند. ماهی کوتر را با نام ماهی شیر نیزه ایی یا ماهی شیر نیزه، ماهی کوتر بزرگ به نام شیر سلیمانی، ماهی سارم به نام ماهی شیر بندر و گوشت کوسه به عنوان فیله و استیک ماهی شیر بفروش می رسانند. سود سرشار متقلبین و فروش ماهیان درجه دوم و درجه سوم شیلاتی به جای ماهی شیر بسیار مشاهده می گردد و اگر به دنبال اصالت و تازگی ماهی شیر می باشید جوتی کالا را دنبال کنید. ماهی شیر قیمت مناسبی در جوتی کالا دارد.

ماهی شیر در جوتی کالا به چه صورت به فروش می رسد  

در فروشگاه اینترنتی جوتی کالا ماهی شیر به صورت های مختلفی شامل ماهی شیر کامل، ماهی شیر شکم خالی و پاک شده بدون ضایعات، فیله ماهی شیر و استیک ماهی شیر به فروش می رسد. تمامی موارد ذکر شده زیر نظر متخصصین جوتی کالا انجام می گردد و اصالت محصول تضمین جوتی کالا است. در صورت عدم رضایت مشتری و اثبات عدم اصالت محصول، جوتی کالا محصول را مرجوع نموده و کلیه خسارت ها را پرداخت می نماید.

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x

غذاهای ویکی کالا

تازه های ویکی کالا